YouTube Kanalımıza Üye OlunKıvamında Ayva Reçeli Tarifi

Kış mevsiminin gelmesiyle ayva mevsimi de başladı. Tabii ki ayvanın en güzel hallerinden birisi de ayva reçeli ve bu tarifte tü püf noktalarıyla en kolay ayva reçeli tarifi nasıl yapılır size anlatacağım.

Ayva Reçeli Malzemeleri

Ayva Reçeli Tarifi ile 2 tane kavanoz (orta boy) reçel yapabilirsiniz.

-1 kilo ayva

-5 bardak su

-5 bardak şeker

-Yarım limon

Kıvamında nefis ayva reçeli tarifi

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

Önce ayvanın kabuklarını ve eşiklerini soyalım. Kalanı istediğimiz şekilde doğrayalım. Ayvanın çekirdeklerini ise ayıralım.
Kayısı reçeli tarifinde 1 gece önceden kayısıları şekerde bekletiyorduk. Ayvayı bu şekilde bekletirsek reçeli sert olur. Dolayısıyla şekere yatırmak yerine 15 dakika suda haşlıyoruz.

5 bardak suyu kaynatıp doğradığımız ayvaları ekleyelim. Ayırdığımız ayvanın çekirdeklerini bir beze sarıp ayvalarla birlikte kaynatalım (reçelin kırmızı rengini alması için gerekli-benim şansıma çok az çekirdek vardı içine kurt girmiş 2-3 tanesinin çekirdekleri kullanılmayacak haldeydi). Sonrasında bezi geri alalım. Reçeli ara ara karıştırarak kıvama gelene kadar kaynatalım. Kıvama gelip gelmediğini anlamak için suyundan biraz kaşığına koyup soğutalım ve tadına bakalım reçel tadı varsa olmuştur.

Reçelimiz kıvama gelice yarım limon suyu ekleyip 1-2 dakika daha kaynatalım.

Afiyet olsun.

Ayva Reçeli Püf Noktası

En önemli püf noktası alıştığımız reçel tarifleri gibi 1 gece önceden şekerde bekletilmemesi. Bunun yerine haşlayıp hazırlamamız. Bir diğer püf noktası ise reçelin rengini alması için ayvanın çekirdeklerini çıkarıp tülbent ile 15 dakika (30 dakikaya kadar süreyi uzatabilirsiniz)kadar suda bekletmemiz.

Önerilen Tarifler
Kıvamında ve ölçülü ayva reçeli tarifi
Hazır yufka, zeytin kaşar peyniri, kırmızı biber ile hazırlanan kolay ve lezzetli kahvaltılık tarif
Hazır yufka ile hazırlanan eytin ezmeli çıtır börek tarifi


www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada YouTube yemek tarifleri kanalı www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada Instagram hesabı www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada Facebook hesabı www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada Twitter hesabı www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada Pinterest hesabı www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada YouTube DIY kanalı