YouTube Kanalımıza Üye OlunAşure Tatlısı Tarifi

Muharrem ayının islam kültüründe önemi büyüktür. Oruç, hicri takvimin başlangıçı olması, Efendimizin (sav) torunu Hz. Hüseyin'in şehit edilmesi.

Aşurenin hikayesi ise Hz. Nuh (as)'a dayanmaktadır. 1000 seneden fazla tebliğ yapmasına karşın kendine iman etmeyen kavminin zulmüne, eziyetine maruz kalır Nuh peygameber. Allah (cc) emriyle çok büyük bir gemi yapar ve gemiye kendisine iman edenlerle birlikte her cinsten hayvan da yanına alır. Kuran-ı Kerim'de bahsedilen kıssaya göre müthiş bir tufan kopar. Sadece gemidekiler kurtular. İşte bu süreçte gemide pişirilen çorbanın adır aşuredir. İşte bu

Aşure Tatlısı Malzemeleri

Aşure Tatlısı Tarifi 12 Kişiliktir

-2 su bardağı haşlanmış yarma

-1 su bardağı haşlanmış nohut

-1 su bardağı haşlanmış fasulye

-Yarım çay bardağı ıslanmış pirinç

-1 su bardağı haşlanmış çekirdeksiz kuru üzüm

-1 su bardağı ıslanmış kayısı kurusu

-1 elma

-Bir avuç karanfil

-1 tarçin çubuğu

-1 litre su

-3 su bardağı şeker

-isteğe göre incir ilave edilebilir fakat aşurenin rengini karartır

Yarmalıi nohutlu, fasulyeli, pirinçli, kuru üzümlü, kayısı kurulu, tarçınlı, karanfilli aşure tarifi

Aşure Tatlısı Nasıl Yapılır

Ayrı ayrı haşladığımız yarma, fasulye, nohut, ısladığımız pirinci ve 1 litre suyu tencereye döküyoruz. Tarçın çubuğu ekliyoruz. 1 elmaya bir avuç karanfili saplayıp tencerenin içine koyuyoruz. Bu karanfilin aromasını vermesini sağlar. Karanfilin karasını ise elmaya verir ve aşurenin suyunu karartmaz.

Aşure kaynamaya başladıktan sonra üzüm ve kayısıyı ekliyoruz. 30 dakika daha kaynatıp eklediğimiz meyveler yumuşadıktan sonra şeker ilave ediyoruz. Bu arada elma, karanfil ve tarçını geri alıyoruz. 10-15 dakika daha kaynatıyoruz ve aşuremiz hazır.

Afiyet olsun.

Aşure Tatlısı Tarifi Püf Noktası

Aşure yapmanın belkide en önemli püf noktası 1 tane elmaya bir avuç kadar karanfil saplayıp tencerinin içinde pişmesidir. Böylelikle karanfil aromasını verirken, elma ise karanfilin karasını vermesini engeller.

Önerilen Tarifler
Ramazan ve iftar denince ilk akla gelen sütlü tatlı güllaç tarifi
Az malzeme ile kolayca yapabileceğiniz yöresel incir uuyutması tarifi
Greyfurt meyvesini değerlendirebileceğiniz hafif sütlü tatlı tarifi


www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada YouTube yemek tarifleri kanalı www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada Instagram hesabı www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada Facebook hesabı www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada Twitter hesabı www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada Pinterest hesabı www.sendeyapsana.net web sitesinin sosyal medyada YouTube DIY kanalı